Tarih Cumhuriyet Dönemi Diş Politikasi
Ekol hoca tarih derslerinde pelin hocamızın anlatımları ile sizlere lise 1 9.sınıf lise 2 10.sınıf lise 3 11.sınıf lise 4 12.sınıf cumhuriyet dönemi dış politikası temel ilkeleri tam bağımsızlık, devletlerin eşitliği, yurtta sulh cihanda sulh, güçlenerek caydırma; lozandan kalan sorunlar: musul sorunu-şeyh sait isyanı, petrol, dış borçlar; devletlerin silahlanma yarışları, milletler cemiyeti, balkan antaktı, montrö boğazlar sözleşmesi, sadabat paktı; ikinci dünya savaşı, soğuk savaş ve daha birçok kavrama yine videomuzda değineceğiz.

Özgüven Testi

Yazar:
Özgüven Testi
Özgüven Testi
Merhaba Arkadaşlar , yeni bir test ile karşınızdayız. Bu testimiz bu sefer dersler ile alakalı değil. Kişiliğinizi test etmek için hazırlanmış sorulardan oluşmaktadır. Özgüveniniz hakkında yorumlamayı test sonucunda öğrenebileceksiniz. Test 18 sorudan oluşmaktadır. Sağ alt köşedeki İleri butonunu kullanarak soruları tek tek görebileceksiniz. testler , özgüven testi, Özgüven Testi çöz,Özgüven Testi yap,Özgüven Testi oyunu
2012 ÖSYM Sınav Giriş Yerleri, 2012 YGS Giriş Belgesi, YGS Giriş Yerleri Açıklandı.1 Nisan 2012 YGS Giriş Yerleri Sorgulama Linki bu sayfada.İşte ÖSYM 2012 YGS Sınav Giriş Yerleri,YGS Giriş Belgesi,YGS Giriş Yerleri 2012...
Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na girecek adaylar sınava giriş belgelerine ÖSYM'nin internet sitesinden ulaşabileceği belirtildi.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 1 Nisan 2012 tarihinde yapılacak.2012 YGS Giriş Yeleri,YGS Giriiş Belgesi ÖSYM tarafından açıklandı.YGS Giriş Yerleri öğrenmek için Aşağıdaki kırmızı Linki Tıklayıp,Çıkan sayfada TC Kimlik no ve şifreniz ile yerlerinizi öğrenebilirsiniz...

YGS Giriş Yerleri İçin Tıklayın!

YGS'ye katılacak adaylar sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınava giriş belgesini, TC kimlik numaraları ve aday şifreleri ile bugünden itibaren ÖSYM'nin "http://ais.osym.gov.tr" internet adresinden edinebilecek.

Adayların internetten edinecekleri bu belgelerin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarının sınav günü yanlarında olması zorunlu. Ancak belgenin arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaretin bulunmaması gerekiyor.

Fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi olarak sadece nüfus cüzdanı veya pasaport kabul edilecek. Nüfus cüzdanında fotoğrafın ve TC kimlik numarasının bulunması, pasaportun ise süresinin geçerli olması gerekiyor.

Adaylara sınava giriş belgesi gönderilmeyeceği ifade edilirken, sınava giriş belgesini yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacak. YGS, 1 Nisan 2012 Pazar günü yapılacak.

ÖSYM'den şu açıklama yapıldı:

2012 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS):Sınava Giriş Belgelerinin Edinilmesi
2012 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 1 Nisan 2012 Pazar günü yapılacaktır.
Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesi"ni, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile 19 Mart 2012 tarihinde saat 16.00"dan itibaren ÖSYM"nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden edineceklerdir. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacaktır. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorundadır. Ancak belgenin arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır. Sınava Giriş Belgesi"ni yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır. 
Fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi olarak sadece nüfus cüzdanı veya pasaport kabul edilecektir. Nüfus Cüzdanında fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Özel kimlik belgesi olarak nüfus cüzdanını veya pasaportunu sınav günü yanında bulundurmayan aday, gerekçesi ne olursa olsun sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır.
Adaylara ve kamuoyuna duyurulur                     

ÖSYM BAŞKANLIĞI
10.sinif biyoloji endokrin sistemi videolu konu anlatimi
Ekol hoca biyoloji dersleri nin artık sitemize eklenecek son konusu ile birlikteyiz. Diğer lise biyoloji dersleri vidyolarımızı izlemek ve testler için menüdeki biyoloji linkine bakabilirsiniz. Sizlere bu dersimizde lise 2 10.sınıf biyoloji endokrin sistemi videolu konu anlatımı yapacağım. Sizlere ayrıca össde çıkmış sorular test denemeleri yaprak testleri ve test kitapları ndan seçtiğimiz soruları anlatarak çözüyoruz.
Tarih atatürk devrimleri inkilaplari konusu
Ekol hoca sosyal bilgiler inkılap tarihi dersimizden merhaba. Ben pelin hocanız. Şimdi sizlere ilköğretim ve lise ortak müfredatına uygun bir biçimde sınavlarınıza uygun olarak ilköğretim 6.sınıf 7.sınıf 8.sınıf lise 1 9.sınıf lise 2 10.sınıf lise 3 11.sınıf lise 4 12.sınıf inkılap tarihi atatürk devrimleri inkılapları konusu aşağıdaki vidyomuzda anlatılmıştır. Konuda, atatürkün siyasi hukuki dini cumhuriyetçilik toplumsal devrimleri anlatılıyor. Halifeliğin kaldırılması 3 mart 1924 cumhuriyetin ilanı 29 ekim 1923 medeni kanunlar 1926 sonuçları laiklik ilkesi tekke zaviye ve islami okulların kapatılıp yeni düzen kurulması sonra şapka kanunu devrimi kabotaj kanunu 1926 tevhid-i tedrisat harf devrimi (Dili yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim in dili ile yani arapça olan ve halkın Kur'an-ı Kerim i okuduğu zaman kelimesi kelimesine anlayabildiği dilin değiştirilerek Yunan alfabesi getirilmesi) 1928 ve birçok kavram vidyomuzda anlatılıyor.
Inkilap tarihi cumhuriyetin ilani siyasi partiler konusu
Ekol hoca tarih dersleri nden herkese merhaba merhaba sevgili öğrenci arkadaşlar. Sizlere ilköğretim 6.sınıf 7.sınıf 8.sınıf sosyal bilgiler adı altında lise 1 9.sınıf 10.sınıf 11.sınıf 12.sınıf da ise inkılap tarihi ve tarih dersleri adı altında dersler vermeye devam ediyoruz.
Bu kapsamda şimdi de cumhuriyetin ilanı siyasi partiler konusu videolu anlatımı yapacağız. Konuda, birinci tbmmden sonraki konu(birinci tbmm konusu derslerde fazla geçmez, Atatürk'ün istemediği halktan kişiler millet tarafından seçilince Atatürk birinci meclisi iptal ediyor ve birinci meclistekilere aday olma yasağı koyuyor. Ardından adayların tamamını kendinin hazırladığı ikinci meclisi kurduruyor ve kendi adaylarından başkalarını aday göstertmeyerek tek partili oligarşik yapı burada başlıyor.)
İkinci tbmm nin açılışı 11 Ağustos 1923 ve cumhuriyetin ilanı 29 Ekim 1923 tarihinde kuruluyor. Nedenleri sonuçları laiklik ilkesi* (Laiklik: Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması demektir.) 1924 anayasası maddeleri nelerdir. Cumhuriyetin ilk partisi adı nedir kimdir (Atatürk 'ün kurduğu) Halk Fırkası 'dır. Ondan sonra açılan Terakkiperver Halk Fırkası (Halkın kurduğu partidir.) Kuruluş amacı, Devletin islama saygılı olması amacıdır.
Yani, osmanlı devletinin yükselişine kadar kusursuz sürdürülen
-Açıklama: Şeriat* (Şeriat: yüce Allah (c.c) 'ın istediği gibi yaşama biçimidir.) düzgün bir rejimdir. Saltanat ve kötü devlet alışkanlıkları Osmanlı 'nın yıkılma yolunu açan süreçtir ve bu yöneticilerin yanlışıdır. Şeriatın yanlışı asla olamaz. Çünkü şeriatın kurallarını yüce Allah (c.c) koyar. Nitekim şeriatı Peygamber efendimiz ondan sonraki halifeler ve Osmanlı İmparatorluğu'nun yükseliş dönemindeki hükümdarlar (Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve birçokları...) mükemmel bir biçimde uygulamıştır ve Osmanlı'nın 300 yıl sorunsuz bir biçimde yönetilmesini sağlamıştır. -
Halktan yüksek bir oyla iktidara seçilince Atatürk tarafından seçimler iptal edilmiştir. (Oligarşik Devletin devamı niteliği taşır.) Bu yüzden birinci meclisin hakkında tarih kitaplarıda bilgi yoktur. Bunu hocalarınıza sorarsanız sizlere açıklarlar. Gelelim videolu anlatımımıza.
Tarih kurtuluş savaşi cepheleri ve siyasi görüşmeler
Ekol hoca tarih dersleri nden merhaba sevgili öğrenci arkadaşlarımız. Şimdi sizlere ekol hoca inkılap tarihi sosyal bilgiler ekibimizden ben pelin enöz hocanız. Şimdi sizlere kurtuluş savaşı cepheleri ve siyasi gelişmeler konusu videolu anlatımı nı yapacağız. Konuda lozan görüşmeleri maddeleri nedenleri sonuçları amacı kapitülasyonlar patrikneler ve birçok kavram aşağıda anlatılıyor.
Tarih kurtuluş savaşi cepheler konusu
Ekol hoca tarih dersleri konu anlatımları ve soru çözümleri nin olduğu ekol hoca sitemizden merhaba arkadaşlar. Ben ekol hoca tarih ekibimizden pelin enöz hocanız. Sizlere tarih dersi kapsamında kurtuluş savaşındaki cepheler kurtuluş savaşı siyasi görüşmeler videolu konu anlatımı yapacağız. Geçen dersimizde kurtuluş savaşı hazırlık dönemi ni erzurum siyas kongreleri ni amasya havza genelgeleri ni tbmm nin açılışı misak-ı milli kararları nı görmüştük. Şimdide kuvayi milliye nedir özellikleri ni cepheleri doğu cephesi güney cephesi batı cephesi ni cephelerdeki özellikleri aşağıdaki vidyolarımızda anlatmaya başlayalım.
Tarih kurtuluş savaşi hazirlik dönemi konusu
Ekol hoca tarih dersleri kapsamında herkese merhabalar sevgili arkadaşlar. Bugünkü dersimizde kurtuluş savaşına hazırlık dönemi süreci konusu nu anlatacağız sizlere. Bir önceki dersimizde mondros ateşkes antlaşması nı ve anadoluda yaşanan olumsuzlukları işgalleri halkın bunlara tepkisi ni kuvayı milliye yi ve cemiyetleri görmüştük. Ekol hoca tarihi ekibi olarka bu dersimizde ise, artık bu kurtuluş mücadelesinin nasıl örgütleneceğini nasıl savaşın başlatılacağını işleyeceğiz. Öncelikle, mondros ateşkes anlaşması sonrası nda ortaya atılan kurtuluş çarelerini bir inceleyelim. Çünkü her kesimden insan farklı bir görüş ortaya koydu. Örneğin, bu kurtuluş çareleri arasında (padişahın halka söylettirdiği ve masus düşman devletlere göstermelik mandacılık lafı ama aslında padişahın amacı kurtuluş savaşı nı başlatmak ve o zaman bir komutan olan atatürk ü -o zaman atatürk ingiliz himayesi altında olmayı savunuyordu- kurtuluş savaşı nı başlatması için tesadüfen seçerek ve atatürkün aklındaki ingiliz himayesi fikrini kafasından atması şartıyla padişahın özel yetkilerle görevlendirmesi) ile süreç başlıyor.

Tarih 20.yüzyil başlarinda osmanli devleti konu anlatimi

Ekol hoca tarih dersleri nden merhaba sevgili arkadaşlar. Ben ekol hoca tarih dersi öğretmenlerinizden pelin hoca. Sizlere şimdi tarih dersleri kapsamında yirminci 20.yüzyıl (yy.) başlarında osmanlı devleti konusu videolu anlatımı yapacağım. (1900-1922) kapsayan bu tarih aralığında osmanlı devleti nin son zamanları 20.yy da yaşanılan gelişmeleri 2. (ikinci) meşrutiyet ilanı 1908 tarihinde yapıldı. 31 mart ayaklanması giritli rumların yunanistan a bağlanması Avusturya 'nın bosna hersek 'i ilhak etmesi trablusgarp savaşı (1911) neden sonuç ilişkisi uşi antlaşması maddeleri nedenleri sonuçları 1. ve 2.balkan savaşı ve birçok kavramı ile alıyoruz.
Tarih 19.yüzyil islahatlari videolu konu anlatimi
Ekol hoca tarih dersleri ekibimizden herkese merhaba. Şimdi sizlere ekol hoca tarih grubundan pelin hocamızın anlatımlarıyla ilköğretim de sosyal bilgiler ve lise de tarih adı altında işlenen osmanlı devleti ile alakalı 19.yüzyıl(yy) ıslahatları konusu nu videolu bir şekilde anlatacağız. Konuda, vakayı hayriye çeşitli sorunlar mısır boğazlar sorunu gayrimüslimler turancılık türkizm ve birçok konu aşağıdaki vidyodadır.
Tarih osmanli devleti dağilma dönemi videolu konu anlatimi
Ekol hoca tarih dersleri nden herkese merhaba sevgili arkadaşlar. Şimdi sizlere ekol hoca ilköğretim sosyal bilgiler ve lise tarih dersleri ekibimizden pelin hoca mızın anlatımlarıyla osmanlı devleti (imparatorluğu) dağılma dönemi videolu konu anlatımı yapacağız. Konuda geçen bazı kavramlar şöyle, azınlık ayaklanmaları mısır sorunu genel politika yunan isyanı osmanlı rus savaşı (93 harbi) çeşitli yapılan anlaşmalar ve birçok kavram aşağıdaki ekol hoca vidyolarımızdadır.
Tarih osmanli devleti gerileme dönemi videolu konu anlatimi
Ekol hoca tarih dersleri nden merhaba sevgili arkadaşlar. Şimdi sizlere ekol hoca tarih grubu öğretmenlerinden pelin hoca mızın anla
tımlarıyla ilköğretim de sosyal bilgiler lise 1 9.sınıf lise 2 10.sınıf lise 3 11.sınıf lise 4 ta da inkılap tarihi dersleri adı altından osmanlı devleti (imparatorluğu) gerileme dönemi konusu videolu anlatımı nı aşağıdaki vidyomuzda anlatıyoruz. Nerelerde yanlış yapıldı osmanlı imparatorluğu neden nasıl geriledi gibi sorular aşağıdaki vidyomuzda cevaplar buluyor.
Tarih osmanli devleti duraklama dönemi
Ekol hoca tarih dersleri ve testleri nden merhaba arkadaşlar. Ben ekol hoca inkılap tarihi grubu hocalarımızdan pelin hoca nız. Şimdi sizlere osmanlı imparatorluğu duraklama dönemi videolu konu anlatımı yapacağız. O dönemde nedenleri sonuçları padişahlık sisteminin bozulması sipahiler türk iran savaşı kasr-ı şirin antlaşması osmanlı devleti duraklama dönemindeki padişahlar ve birçok kavramı inceleyeceğiz.
Tarih osmanli devletinin yükselme dönemi videolu
Ekol hoca tarih dersleri osmanlı devletinin yükselme dönemi videolu konu anlatımı na hoş geldiniz sevgili öğrenci arkadaşlar. Ekol hoca tarih dersleri kapsamında ki bu konumuzda geçen bazı kavramlar şunlar ; osmanlının toprak bütünlüğü osmanlı devletinin diğer devletlerle ilişkileri yükseliş dönemi istanbulun fethi sonrası siyaset fener rum patrikhanesi türk siyasi birliği vidyosu aşağıdadır.
Tarih Osmanlinin Kuruluş Dönemi Videolu Konu Anlatimi
Ekol hoca tarih dersleri nden merhaba sevgili arkadaşlar. Şimdi sizlere ekol hoca tarih grubunun hazırladığı Osmanlının kuruluş dönemi videolu konu anlatımı dır. Anadolu Selçuklu devletinin devamı olan osmanlı 1299 yılında söğüt ve domaniç te kuruldu. Osmanlı devletinin kuruluş amaçları osmanlının genişleme politikaları ve birçok kavram aşağıdaki vidyodadır.
Avrupa Tarihi ortacag yakıncag yenicag videolu anlatimi
Ekol hoca sanal dersane yada ttnet vitamin ücretsiz üyeliksiz dersleri nden merhaba arkadaşlar. Sizlere hergeçen gün büyüyen öğretmen kadromuzla hizmet vermeye devam ediyoruz. Şimdi de sizlere avrupa tarihi ortaçağ yeniçağ yakınçağ zamanlarını vidyolu ve örnekli anlatımı nı yapacağız. Avrupa da yaşanan gelişmeler dünyaya etkileri osmanlı ya etkileri ni sıra ile neden sonuç ilişkisi ne bakarak ortağın başlangıcı kavimler göçü ile olmuştur. Kavimler göçü olayı tarihi nedenleri sonuçları germenler
Tarih Turk Islam Tarihi Videolu Konu Anlatimi
Ekol hoca tarih dersleri sitemize hoş geldiniz arkadaşlar. Sizlere biri adsl ttnet vitamin adı altında paralı dersler veriyorlar yıllık ücret talep ederek bizim böyle bir amacımız yok sizlere ücretsiz üyeliksiz videolu konu anlatımları vermeye çalışıyoruz bütün derslerde. İlköğretim ortaöğretim 6.7.8.sınıf lise 1 2 3 dersleri Türk islam tarihi türklerin islamiyeti kabul edişi girişi ilk türk boyları çinliler ile araplar arasında düzenlenen savaşa katılmışlardı. O zaman daha müslüman değillerdi. Araplara yardım etmelerinde amaç orta asyanın çin hakimiyetinden korunmasını sağlamaktı. Bu arap türk ittifakı başarılı oldu böylece islam etkisi ortaasyada yayılmaya başlamıştı. Devamı ekol hoca tarih dersleri vidyomuzda..
Tarih İslam Tarihi Videolu Konu Anlatimi
Ekol hoca web sayfamızdan merhaba. Bugün ekol hoca tarih ekibinden pelin yüzal enöz hocamızın islam tarihi videolu konu anlatımı tüm dünyada islam tarihi ni incelemeyle başlıyoruz. En başta islam dininin çıkış noktası olan arabistan ve çevresi islam tarihi ni inceliyoruz. Endülis emevi ispanya gibi ülkelerinde dahil her coğrafyada islama ve bakış açılarını inceliyoruz.
Tarih Islam Oncesi Turk Tarihi Videolu Konu Anlatimi
Ekol hoca web sayfamıza hoşgeldiniz. Şimdi sizlere ekol hoca tarih ekibi hocalarımızdan pelin hanımın dersleriyle devam ediyoruz. Tarih konuları ndan İslam öncesi türk tarihi türk sözcüğü kavramı tanımı türk tarihi islam öncesi nde göçebe bir yaşam sürdükleri için takip edilmesi çok zordur. İslam öncesinde türkler göçebe olduğu ve yazıyı geç kullanmaya başladıkları için türklerin davranışları yaşamı çinlilerin iranlıların yazılı kaynaklarından öğrenilmiştir.
Tarih Ilkcag Uygarliklari Medeniyetleri Videolu Konu Anlatimi
Ekol hoca ya hoş geldiniz arkadaşlar. Ekol hoca tarih dersleri ne devam ediyoruz. Şimdi sizlere pelin hocamızın tarih dersleri anlatmalarını eklemeye başlıyoruz. İlk konumuz ekol hoca tarih ilkçağ uygarlıkları videolu konu anlatımı yapmaya ve ilköğretim ortaöğretim sosyal bilgiler lise tarih genel bilgileri de veriyoruz. İyi dersler arkadaşlar.
Cografya Dunyanin Sekli Sonuclari Cografi Konum
Ekol hoca coğrafya dersleri nden merhaba arkadaşlar. Geçen derslerimizde coğrafya iklim ve yerşekilleri etkileri ile grafik yorumlama yı anlatmıştık. Bugün konumuz coğrafya dünyayının şekli sonuçları coğrafi konum videolu konu anlatımı dır. Ekvator yer küre kuzey güney yarım küre dünyanın küresel şeklinin sonuçları nedir paralel enlem meridyen boylam sıcaklık güneş ışınları ekol hoca coğrafya dönenceler kuzey güney kutup noktası saat farkları özel konum tanımları konuları vidyolu anlatımı örnek soru çözümleri kitapları yaprak testleri soruları cevapları videolarımızda mevcuttur.
Cografya Grafik Tablo Yorumlama
Ekol hoca dan merhaba arkadaşlar. Ekol hoca coğrafya dersleri ekibi olarak sizlere bu dersimizde tablo grafik yorumlama videolu konu anlatımı şeklinde göstereceğiz. Ekol hoca lise Öss coğrafya da grafik ve tablodan birçok soru gelmektedir. Sıcaklık yağış miktarı gibi birçok grafiğin yorumlanması nı anlatacağız. Sadece geometri değil bu ayrıca biyoloji grafik yorumlama gibi konulara da işe yarayacaktır. Çünkü genel kültür bilgisi olarak anlatıyoruz. İyi çalışmalar.
cografya yersekilleri ve iklim
Ekol hoca coğrafya lise 1 lise 2 sözel bölümü öğrencilerininde genel olarak öss ye girecek öğrencilerimizin işine yarayacak coğrafya yerşekilleri ve iklimin etkisi dersini videolu olarak anlatıyoruz.
Ekol Hoca, Konu Anlatımı, Kitap Cevapları: Mart 2012